Seznam snů - předsevzetí?

28. listopadu 2014 v 13:48 |  Myšlenky
Tákže, jelikož mam spoustu přání, plánů, tedy "snů", budu si je sem všechny zapisovat, postupně je přidávat odškrtávat (co já vim, možná i škrtat, sny se můžou měnit) a budu vědět, co už jsem si splnila a co ještě ne. Zatim se bude jednat hlavně o materiální věci, o kterých vim, že budu mít možnost je nějak získat třeba nejpozději v dalším roce.

1.) Piercing medusa (philtrum) - to je takovej ten piercing (většinou kulička) nad horním rtem veprostřed. Vtipný je, že se mi to dřív (tak 2 roky zpátky, kdy jsem si nechávala píchnout ret) hrozně nelíbilo, ale tak člověk mění názory, že jo :) Myslim, že k tomu piercu v nose to bude skvěle padnout.
http://www.piercingeasily.com/wp-content/uploads/2013/08/medusa-piercing-3.jpg


2.) Tetování relikvií smrti na zápěstí - Harry Potter je celkem velká část mýho života - nejen kvůli knížkám a filmům, ale taky díky jedný hře na téma HP, díky který jsem poznala spoustu lidí.

http://37.media.tumblr.com/tumblr_ma62h9KYBG1qe24ufo1_500.png

3.) Tetování vrány na záda - jde o obal cédéčka kapely, která mě hodně ovlivnila. Konkrétně to je album Blackbird od Alter Bridge. Navedla mě na rockovou hudbu a to mě dost změnilo. Zatim ještě nevim, jestli to budu chtít přes celý záda nebo jenom na rameno, oboje je pěkný.

4.) Tetování - věta z písničky. Je to věta "All we need is just a little patience" z písničky Patience od Guns N' Roses. Mam to spojení s jednim člověkem a i když to nejsou zrovna nejlepší vzpomínky, bylo to pro mě dost důležitý a zkrátka to pro mě má význam. :) Zatim nevim, kam přesně a jak bych to chtěla, zkoušela jsem to podél celý ruky (od loktu dolu) ale moc se mi to nelíbilo. Musim to ještě trochu domyslet.
http://www.tattooset.com/images/tattoo/2012/06/01/4128-all-we-need-is-just-a-little-patience_large.jpg

5.) Tunely v uších - velikost max takováhle
http://www.prorebelky.cz/upload/img/articles/atributes_of_all/168-1-1329145346.jpg

6.) Nechat si konečně narůst vlasy aspoň po lopatky - a ne takový ty hnusný nijaký vlasy. Pravidelně si je zastřihovat, nebarvit a nechat je "žít". :D Myslim, že koncem příštího roku bych se tomu mohla přiblížit.

http://3.bp.blogspot.com/-fHiB7LS-wxQ/T_-VnTUUFLI/AAAAAAAABwY/6Blj8Ms9leU/s1600/rby-woman-back-straight-brown-hair-mdn.jpg

7.) Od ledna chodit na pole dance - na open class jsem byla jednou a přijdu si tam trochu blbě, takže i radši počkam na kurz pro začátečníky a bude to. Dam si to asi tak dvakrát tejdně, aspoň budu mít co dělat a výsledky budou rychlejší.

http://www.dailyhiit.com/hiit-blog/wp-content/uploads/2014/01/pole_dancing.jpg

8.) Tetování - písmeno M na vnitřní stranu lýtka - M jako Míša, jméno mý nejlepší kámošky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Molly Molly | Web | 13. června 2015 v 20:57 | Reagovat

Tak číslo 2. máme stejné, jen já to nechci na zápěstí, ale na lopatku :)

2 Arielle Arielle | E-mail | Web | 13. června 2015 v 21:06 | Reagovat

[1]: Tetování relikvií už mám :) Nějak jsem úplně přestala psát, tak tu nemám žádný novinky :D
To je jedno kde, hlavně že bude :P

3 Molly Molly | Web | 13. června 2015 v 21:14 | Reagovat

[2]:  :) Ooo... :) to se máš. Sice už jsem plnoletá, ale nějak né a né se k tomu dokopat :D

4 magic-ebisiatko magic-ebisiatko | E-mail | Web | 18. července 2015 v 1:22 | Reagovat

2 anooo, 3 přemyšlím na havranem, 4 nápis už mám, 6 to jsi pořád taky tvrdím a pak tam drbnu barvu a 7 ano radši se strapnovat skupinově u začatečniků než sama =D

5 Richardtooky Richardtooky | E-mail | Web | 13. listopadu 2017 v 1:21 | Reagovat

Doctors have many challenges to face as they are perennially surrounded by patients, diseases, hospital duties and over-extended or odd shift timings. Universally, doctor is considered to be a noble profession and respectable one at that, but a doctor also has to work under immense pressures, emotional strains and other physical challenges.

A regular physician like most of us at some point face will have to deal with personal situations such as important family affairs, family holidays, sickness or pregnancy that may force them to abandon medical duties. At the same time, a hospital or a healthcare facility is also constantly faced with emergency situations that demand all hands on deck round-the-clock. Therefore, every hospital, clinic or nursing home is compelled to hire locum tenens or substitute doctor in order to keep the staffing under control at all times.

In fact, locum doctors are the most valuable asset for the medical community because they provide quality medical care and act as a helping-hand in emergency situations when the medical facilities need them the most.

Unlike regular or permanent doctors, locum doctor jobs are also ideal career options for medical interns and graduates because they offer a wide array of medical exposure in varied medical specialties, work cultures and healthcare systems. Locum jobs are challenging and flexible, thus an increasing number of medical professionals have benefitted from these jobs, so whether one is looking for a family physicians position or in a hospital or in a clinic, locum jobs for doctors are available at all levels and in different healthcare systems.

In addition, being a locum doctor gives a medical professional the control over their working hours, location of work and choice of area of specialisation. Technically, locum positions are not restricted to general physicians but they are also extended to other fields of medical specialisations such as cardiology, neurology and many more.

Travelling can be an integral part of locum jobs, and these distinctive features are a boon for many dedicated medical professionals who are eager to expand their medical careers with loads of multi-cultural medical experiences. The fact that locum agencies in the UK recruit tens of thousands of locums from across the globe in various NHS hospitals, private clinics, nursing homes and other public hospitals speaks volume of the popularity of locum jobs.

Locating or getting a locum tenens job is a simple task as long as you are registered with one of the many reputable locum agencies. These agencies act as the middle man between locum tenens and medical facilities, and they also look after all the details pertaining to travel for locum tenens, accommodation and the nature of locum work.

Thus, maintaining a healthy locum doctor-agency relationship benefits both the parties, and it also increases the probability of getting recommendable employment opportunities and businesses or vice-versa.

6 DavidAmurn DavidAmurn | E-mail | Web | 15. listopadu 2017 v 16:32 | Reagovat

Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama