Jak se v dnešní době proslavit?

13. června 2015 v 14:11 | Arielle |  Téma týdne
Jako vždycky mě k tématu týdne napadá spoustu věcí, o kterých bych mohla psát. Ale zaměřím se konkrétně na to, jak těžké je se v dnešní době proslavit nebo prosadit. Těžko říct, jestli bude tenhle článek stát za přečtení, ale už dlouho jsem na tenhle blog nic nenapsala, tak cítím jakousi "povinnost" to napravit.
Především bych se chtěla omluvit a vymluvit na to, že jsem opravdu dlouho nic nepsala, takže mi bude možná chvíli trvat, než se do toho zase trochu dostanu a chytnu linku natolik, že budu schopná psát tak, aby to dávalo smysl.
Doufám, že někdo neřekne, že článek nemá co dělat s tématem týdne. Na první pohled se může zdát trochu zcestný, ale chci se zaměřit na to, že když je člověk opravdu originální, nemusí být pouze kapkou v oceánu.

1.) Psaní

Začnu nejběžnějším způsobem, a to je blogování. Možností a prostředků je opravdu hodně. Ze začátku je nejlepším řešením založit si blog např. tady na blog.cz, nebo na blogger, případně na wordpressu. Později se vyplatí zaplatit si třeba cz doménu (doporučuju wedos.cz, kde za roční hosting a doménu dáte max. 300 Kč). O čem blogovat? Nejúspěšnější blogy jsou zpravidla o módě. Dále např. o vaření, fan fiction povídky nebo autorské blogy, kde autoři zveřejňují pouze svou tvorbu (básničky, povídky, zážitky, myšlenky). Samozřejmě je jen na vás, o čem váš blog bude. Je ale asi jasné, že když si založíte blog o nějaké celebritě, nijak se tím neproslavíte. Takové blogy možná mají pár sledujících a pravidelných návštěv, ale vám samotným to nic nepřinese. A jak si získat návštěvnost na blogu nebo stránkách? Já osobně se moc často nesnažím přitáhnout na svůj blog lidi, protože ho považuju především za osobní a nestojím o stovky návštěv týdně. Doporučuju ale strávit hodně času tím, že budete navštěvovat různé blogy, číst jejich články a komentovat je. http://blog.cz/zebricky/nejnovejsi - zde můžete vidět nejnovější zveřejněné články. Nevyplatí se vybírat náhodné blogy a komentovat několik týdnů nebo dokonce roků staré články. Když se podíváte na čas zveřejnění nových článků, poslední jsou vypsány vždy v 9. minutě, takže např. v 09, 19, 29, 39... proto radím zveřejnit článek v tomto čase, protože si ho všimne nejvíc lidí. Naopak nedoporučuju dělat si na svůj blog reklamy na cizích blozích. Je to opravdu otravné a akorát tím ostatní naštvete. Využijte i možnost psaní článků na téma týdne, což vám určitě přidá na návštěvnosti.
Pokud máte odvahu a opravdu originální nápady, můžete zkusit napsat knihu. Vážně, pokud máte knihu napsanou, je jen na vás a vaší snaze, jestli bude vydaná. Může to být i sbírka vašich povídek nebo básní. Zdál se vám zajímavý sen? Rozepište ho a založte knihu na něm. Tak například, věděli jste, že Stmívání začala psát autorka poté, co se jí zdál sen o holce a klukovi, jejichž láska byla komplikovaná právě proto, že ona byla člověk a on upír? Knihu začala psát dokonce odprostřed a postupně přidala začátek. Co si budeme povídat, kolikrát ani nemusíte umět výborně psát, pokud máte dobrý námět. Mluvím třeba o 50 odstínů šedi. Omlouvám se těm, kterým se kniha líbí, ale mně osobně to přijde příšerně napsané. Je to asi jediná knížka, kterou jsem nikdy nebyla schopná dočíst, protože mi "trhalo oči". Když máte knížku hotovou, určitě ji dejte přečíst několika lidem a zeptejte se jich na upřímný názor. Nenechte se odradit kritikou a taky se nebojte něco pozměnit. Pokud nejste zrovna zběhlí v češtině, poproste někoho o korekturu. Radši zaplatit nějakou částku, než rozesílat knížku tak, že jí nikdo kvůli chybám nedočte do konce. Pak už stačí vytrvat a posílat vydavatelům. Jejich seznam najdete třeba tady.
Je spoustu dalších způsobů, kde jde uplatnit tvůrčí a jiné psaní (např. scénáře), ale to bychom tu byli opravdu dlouho.

2.) Hudba

Pro začátek řeknu jednu věc, která, doufám, nikoho neurazí. Ať si to přiznáte nebo ne, pokud nemáte aspoň trochu hudební sluch, hudební umělec z vás pravděpodobně nikdy nebude. V hudbě opravdu není lehké se prosadit. Znám spoustu dobrých kapel, které nejsou vůbec známé. A spoustu interpretů, které osobně považuju za špatné (to je ale samozřejmě věc názoru) a kteří si určitě nezaslouží slávu tolik jako ti, kteří na sobě makají tak dlouho. Pokud se chcete stát např. popovou zpěvačkou, asi se vyplatí jít do show jako je Superstar. Nebo pokud jste ochotni dát do toho víc snahy, naučit se hrát třeba na kytaru, nebo sehnat někoho, kdo vám bude dělat hudbu. Druhá věc je kapela. Ať tak nebo tak, vyplatí se založit si profil na bandzone, kam můžete dávat svojí tvorbu, fotky, aktuality a videa týkající se vaší kapely nebo prostě jen vaší tvorby.
Jestli existuje dobrá investice, pokud chcete dělat do hudby, tak je to investice do nástrojů a věcí, pomocí kterých budete moct hudbu nahrávat. Co si budeme povídat, písničkou nahranou na mobil díru do světa neuděláte. Pak samozřejmě existují nahrávací studia, která si můžete na určitou dobu zaplatit.
Když už máte řekněme kapelu, musíte se nejdřív stát známými mezi lidmi. Jo, myslím tím koncerty. Vecpěte se všude, kde to jen půjde. Později to můžete zkusit i v zahraničí, nikdy neuškodí získat si fanoušky i někde jinde než v ČR. Získat pozornost vám pomůže i kanál na youtube. Sem můžete dávat svoje nahrávky, nebo záznamy z koncertů. Myslím, že jako v jiných oblastech, i tady je to hodně o snaze a vytrvalosti. Ale určitě se to vyplatí a samo se nic neudělá.

3.) Herectví

Opět věc, na kterou musíte mít alespoň částečně nadání. Spousta českých herců studovala na DAMU. Tudíž to vidím jako dobrý krok k tomu stát se hercem. Existují také kurzy herectví, které vám určitě pomůžou rozvinout váš talent (moc bych to s nimi ale nepřeháněla, pokud nemáte spoustu peněz). Nejlepším řešením je ale dle mého opravdu studovat herectví. Dozvíte se tam to, co se sami doma nenaučíte. Choďte na různé herecké workshopy, jezděte na letní tábory zaměřené na herectví. Neuškodí ani nějaká ta teorie, takže nakoupit knihy, případně půjčit v knihovně a číst a číst a číst. Choďte na divadelní představení a učte se. Herectví je něco, co většina lidí vidí jako jednoduchou věc, ale ve skutečnosti je za tím spousta práce.
Pokud máte odvahu, zkuste konkurz např. do místního divadla. Pravděpodobně vás to nijak zvlášť neproslaví, ale nabudete nových zkušeností a v budoucnu budete mít co napsat do životopisu.
Pak jsou tady samozřejmě i možnosti jako přestěhovat se do zahraničí a zkusit to tam, protože tam je přeci jenom větší pravděpodobnost úspěchu. Berte i malé role. Nikdy nevíte, kdy a kde si vás někdo všimne. A z malých rolí často vznikají větší a důležitější. A nakonec třeba i hlavní. Kdybyste dostali hlavní roli ve filmu s hrozným námětem, ale dobře byste zahráli svou roli, pořád by to pro vás znamenalo zviditelnění.
Na tohle téma jsem našla fajn článek, najdete ho tady (přece jen bude lepší dát sem na něj odkaz, než ho kopírovat).

4.) Natáčení videí


Natáčením videí myslím konkrétně videa na Youtube. Jde o vcelku spolehlivý způsob, jak se prosadit. Musíte ale splňovat jeden z následujících bodů:

a.) musíte být geniální
b.) musíte si hrát na geniálního
c.) musíte být hloupý
d.) musíte si hrát na hloupého
e.) musíte být extrémně vtipný
No, myslím, že není těžké vybrat si alespoň jeden z uvedených bodů. Videa můžete natáčet opravdu o čemkoliv a témat je nespočet. Navíc zde můžete uplatnit jakýkoliv talent. Podmínka pro umisťování videí na youtube je jen jedna - nesmíte se stydět. Smiřte se s tím, že vaše videa uvidí vaši kamarádi, vaši známý a nejspíš i vaše rodina. A nejspíš se nezřídkakdy setkáte s posměchem nebo nenávistí. Pokud jste ochotni to překousnout, nic vám už nebrání. Pokud máte kapelu, natáčejte klipy ke svým písničkám. Pokud umíte dobře kreslit, natáčejte speedart (natočíte, jak kreslíte a pak to v pc zrychlíte). Pokud jste extrémně zábavní, můžete zkusit třeba i stream (pro příklad FattyPillow). Pokud vás baví sedět celý den a noc u pc a pařit hry, vyhledávejte herní novinky a natáčejte let's playe s hlasovým doprovodem. Dále tu máme třeba módu - jestli se v ní vyznáte, stačí, když o ní budete jen mluvit a příznivce si určitě získáte. Baví vás zpívat nebo hrát na nějaký nástroj? Natáčejte covery. Někdo se zajímá o každodenní dění a novinky - natáčejte aktuality, vybírejte si zajímavosti ze světa a povídejte o nich, vyjádřete se k nim. Pokud jste originální a máte spoustu nápadů, natáčejte tématická videa, ať už seriózní, nebo zábavná.
Video samozřejmě musí mít nějakou úroveň. To znamená, že by mělo mít nějakou kvalitu. Na video, kde jste kvůli mobilové kvalitě sotva vidět, se vám nikdo nepodívá. Dalším faktorem je místo, kde natáčíte. A nakonec samozřejmě vy. Snažte se mluvit srozumitelně, mějte svůj názor a ujistěte se, že si vás lidé zapamatují.
Pokud vaše videa budou autorská (tzn. že v nich nebude použita hudba s autorskými právy, nepůjde o covery apod.), můžete na nich dokonce slušně vydělat. Funguje to tak, že youtube umístí do vašeho videa reklamu. Čím víc lidí se na video koukne, tím víc peněz vy dostanete.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Původně jsem chtěla napsat víc způsobů, ale už tak mi přišel článek moc dlouhý, tak jsem to zkrátila jen na čtyři. U všech možností, jak se prosadit, je ale stejné pravidlo - nenechte se odradit kritikou. Ta tu totiž bude vždycky za každých okolností. Ať už budete jakkoliv dobří a úspěšní, vždycky tu bude někdo, komu se to nebude líbit. Důležité je dělat to, co vás baví, a může vám být jedno, že se to někomu nelíbí, protože to děláte vy, ne on.
Ano, je těžké se prosadit. Je těžké nebýt jen kapkou v oceánu. Ale věřím, že člověk, který jde vytrvale za tím, co chce, nakonec dojde k cíli.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 najpsickovia najpsickovia | Web | 13. června 2015 v 16:16 | Reagovat

Vážne skvelý článok! Úplne ma očaril. Určite si si s ním dala veľa práce. Výsledok je však fantastický a stojí zato. To presne hovorí o tom, čo si písala. Musíme sa snažiť, až vtedy docielime to, čo chceme. Nechala som sa všetkým, čo si napísala,inšpirovať a verím, že to, čo som chcela docieliť, sa mi vďaka tomuto článku podarí.
Naozaj super článok a určite neprestávaj písať takéto dlhé texty!

2 Arielle Arielle | E-mail | Web | 13. června 2015 v 16:35 | Reagovat

[1]: Teda, to jsem vážně moc ráda, že to někoho povzbudilo a namotivovalo :) ! Přeju hodně štěstí, ať už půjde o cokoliv :)

3 Molly Molly | Web | 13. června 2015 v 21:30 | Reagovat

Jak jsi psala. Důležité je vytrvat. :) a s tím nahráváním na YT, mi v poslední době přijde, že až moc lidí natáčí na YT. Ať už jsou to videa o kosmetice, let's play, či nějaké humorné videa.. tak si myslím, že je toho hrozně moc a záleží jen na originalitě :) a FattyPillow je kapitola sama o sobě :D

4 Arielle Arielle | E-mail | Web | 13. června 2015 v 21:41 | Reagovat

[3]: To je pravda, teď už může natáčet kdejakej blbec. Nejhorší mi přijdou právě ty videa o kosmetice, kdo si co kde koupil, unboxing apod. Let's playe jak který, ty popravdě vůbec nesleduju, ale člověk se rád sem tam podívá, jak která hra vypadá. Vlastně celkově až tak moc nesleduju youtubery. Ale pořád si myslím, že pokud se nestydíš, tak se tam vždycky můžeš alespoň trochu proslavit. :) Asi natočím video po vzoru Natalie Sadness, hi hi. :D

5 Molly Molly | Web | 13. června 2015 v 21:59 | Reagovat

[4]: Natalie Sadness.. ježiš marjáááá.. to je ta holka akorát tak na facku :D :D a co třeba Dominika Myslivcová, další taková na facku.
Radši natoč něco z HP :D

6 najpsickovia najpsickovia | Web | 14. června 2015 v 13:30 | Reagovat

[2]: Ďakujem veľmi pekne :D

7 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 15. července 2015 v 12:06 | Reagovat

A co třeba, jak se nestat slavným?

8 silluety silluety | Web | 15. července 2015 v 12:19 | Reagovat

Hej tak tohle je naprostá pravda :) článek se ti moc povedl a myslím, že jsem se i poučila a na věci, které možná vím, ale nedělám je, teď budu klást větší důraz :))
taky velká motivace se do něčeho pustit, takže děkuju moc :))

9 Jana Jana | E-mail | Web | 15. července 2015 v 13:01 | Reagovat

A co sportem? Taky celkem jednoduché, když jsi dobrá :D Suprový článek :)

10 brixonart brixonart | 15. července 2015 v 13:31 | Reagovat

S tímhle článkem naprosto souhlasím ;) já se dal na psaní fanfiction a nemůžu si blogování vynachválit :)

11 *Christine *Christine | Web | 15. července 2015 v 15:55 | Reagovat

Osobně si myslím, že v dnešní době musí mít člověk doopravdy fantazii, aby se proslavil - a to úplně ve všech bodech, co jsou tu vypsány. Já zbožňuju psaní, myslím, že nemám špatné nápady, ale jsem strašně nestálá a nikdy nedodělám nic do konce a to je můj kámen úrazu. :D

12 Tess Tess | Web | 15. července 2015 v 16:35 | Reagovat

Moc hezký :) super blog ;)

13 Porcelánová panna Porcelánová panna | E-mail | Web | 15. července 2015 v 19:59 | Reagovat

A proč teda nejsi slavná ty když víš jak na to? ;)

14 Blanka Blanka | Web | 15. července 2015 v 20:39 | Reagovat

Sakra, proč už nejsme každý slavný, když je to tak jednoduché? :D Teda ne že bych o to stála... :D

15 Ellí Ellí | Web | 15. července 2015 v 22:00 | Reagovat

To jsi sepsala moc pěkně, jen si myslím, že k tomu všemu potřebuješ ještě obrovskou dávku štěstí... Jak mi říká můj děda vždycky, když začnu s tím, že bych chtěla být herečka: "Hodně povolaných, málo vyvolených."
Přesto se chci od září zkusit přihlásit do jednoho takového malého amatérského divadýlka, a třeba, jednou možná... :))

16 Arielle Arielle | E-mail | Web | 16. července 2015 v 0:39 | Reagovat

[8]: To mě těší, díky moc! :)

[9]: Určitě je strašně moc možností, napsala jsem jich jen pár, který by mi v mým případě byly asi nejbližší :)

[11]: To znám, hrozně moc věcí mám rozepsaných a vím, že už se k tomu nikdy nevrátím, nebo mi to třeba naopak přišlo nudný, tak jsem se na to vykašlala. Nápady taky mám, ale jak píšeš, nejsem nikdy schopná dotáhnout to do konce :D

[13]: Myslím, že spousta lidí moc dobře ví, jak na to, a jak se říká, když se chce, všechno jde. Taky si myslím, že člověk je schopnej stanovit si postup k jakýmukoliv úspěchu - pak přichází na řadu to nejdůležitější, a to je něco pro to udělat. A to je můj největší problém. Ke všemu si dokážu sestavit postup, ale jsem... nevím, možná prostě líná. ;)

[14]: To je právě ono, podle mě má úspěch kdokoliv, kdo pro určitou věc dělá opravdu všechno co může. Ale to právěže dělá jen minimum lidí. A já bohužel nejsem mezi nima. :D

[15]: Na tom určitě taky něco je :) to je další věc, ale to jsem do toho úplně nezahrnovala. Pak jsou tu faktory jako je protekce apod. ale jak říkám, myslím, že vytrvalou snahou člověk dosáhne spousta věcí, když se jen tak nevzdá :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama