Jak jsem si vybrala pejska

17. srpna 2015 v 19:00 |  Novinky - zážitky
No, a je to tady. Celý život jsem chtěla psa a konečně se ho dočkám. Dost dlouho jsem tuhle touhu docela dobře potlačovala - především kvůli tomu, že jsem psa nemohla mít v bytě, nebo na intru, na koleji... Druhá věc jsou samozřejmě výdaje. Chytla jsem se toho tak měsíc zpátky (když přítel po několikáté zmínil, že vždycky chtěl vlastního psa) a před týdnem - dvěma už to bylo tak daleko, že jsem o tom mlela téměř celé dny.
(Ehm... možná si někteří z vás všimli, že v nějakých článcích píšu spisovně a v nějakých zase ne - píšu prostě podle nálady)
Několik dní jsem koukala na inzeráty na netu. Nikdy jsem se až tolik obecně o psy nezajímala (kromě toho, že jsem nějakého strašně chtěla), takže jsem sháněla bez PP. Nejdřív mě neskutečně uchvátil husky. Jenomže bydlím v bytě a husky je pes, který by měl být ideálně v domě se zahradou, navíc to může být dost nezvladatelný pes - můžete ho sice naučit poslušnosti, ale jakmile ho ovládnou jeho lovecké pudy, je úplně jedno, jestli vás za jiných okolností poslouchá na slovo. A rozhodně to není vhodné plemeno pro ty, kdo se psy nemají žádné zkušenosti z praxe - jako například já. Nehledě na to, že by to dopadlo tak, že pes by táhl mě, ne já jeho. Přítel básnil o border kolii. Nic jsem o nich nevěděla, takže jsem se k tomu nejdřív nepřikláněla. Ale po pár dnech pátrání po informacích o borderkách mi bylo jasné, že neexistuje jiná možnost.
Jak už jsem psala výš, nejdřív jsem sháněla bez PP. Ale potom, co jsem se dozvěděla z různých zdrojů rizika "bezpapírových" psů (většina pochází z množíren a od množitelů, ve většině případech nejde o čistokrevné psy, štěňata se rodí s genetickými vadami, vrozenými nemocemi a často pochází od fenek které jsou chované v hrozných podmínkách, atd...), jsem okamžitě změnila názor a řekla jsem si, že radši zaplatím dvakrát tolik, hlavně, když budu vědět, že nekupuju zajíce v pytli. Dostal se kě mně jeden inzerát, kde chovatelé prodávali 5 štěňat s PP a jedno z nich za poloviční cenu z důvodu neuchovnění - narodilo se s modrýma očkama, což není normální, pokud nejde o kolii blue merle. Takové štěně se nemůže např. účastnit výstav a "nesmíte" s ním dál množit, jeho štěňata by už průkaz původu nedostala. O to vlastně jde u psů s PP - zajistit čistotu plemene a vyhnout se možným rizikům vad a onemocnění. Samozřejmě se nikdy nemůžete úplně vyhnout nemocem. Ty přijdou v nezávislosti na genetice a často i následkem zanedbané péče.
Ale zpátky k modrookému štěněti - samozřejmě jsem hned volala na uvedené číslo v inzerátu. Bohužel mi bylo řečeno, že je pejsek už zamluvený. Pán mi nabídl jiná štěňata za plnou cenu. Dokonce se mě ani nesnažil přesvědčit o koupi jeho štěňat, ale prosil mě, ať nekupuju bez PP. Chvíli jsem litovala promarněnou šanci a chystala jsem se shánět jinde. Potom jsem si ale řekla, kde jinde seženu štěně borderky s papírama levněji než za 10 tisíc? Navíc, za pejska za jeho život dáte dohromady mnohem víc, než takovouhle částku. A tak jsem po chvíli psala pánovi, ať mi tedy jedno štěně zamluví. Šlo o vrh "C", takže jsme museli vybrat jméno na C. Nejdřív to měl být Caesar, nakonec jsem si prosadila jméno Cedric. Nemohla jsem se dočkat dne, kdy se na štěňata pojedeme podívat a nějaké si vybereme. Moc jsem nevěřila tomu, že se mi nějaké bude líbit natolik, že bych si řekla "to je TEN pes". Chvíli jsme bloudili po vesnici, ve které majitelé bydlí, nakonec jsme kousek došli pěsky. To, že jsme u správného domu, jsme poznali podle borderky skákající na plot a usmívající se majitelky. Otevřela nám branku a záhy se na nás sesypala hromada štěňátek. Byla mnohem menší, než jsem si myslela - což je dobře, protože, jak se říká, co je malé, to je hezké. Paní nám jen ukázala, která z nich je holčička a kteří pejsi už jsou zadaní. Zbývali nám na výběr dva, to mě ale nějak moc nezajímalo, protože jsem se okamžitě vrhla k jednomu, který měl půlku obličeje bílou a tím se lišil od ostatních štěňat. Také měl krásnou hladkou srst, byl drobnější a nadšením celý bez sebe. Většinou ohrnuju nos, když se mi pes snaží olizovat obličej, ale tímhle jsem se trpělivě nechávala omývat několik minut. :D Ostatní štěňátka už mě prostě tolik nezajímala, našla jsem to své vyvolené a už jsem jiné nechtěla. Pohráli jsme si i s těmi ostatními, protože zkrátka všechna štěňata jsou nádherná, roztomilá a nevím co ještě. Zaplatila jsem zálohu 2 tisíce, obdržela jsem potvrzení od majitelky, dohodli jsme se na termínu odběru a jeli jsme zase domů.
Bylo to teprve předevčírem a já na toho psího kluka musím pořád myslet. Už třetí den vkuse pročítám všelijaké články, mám vybrané granule, které budu kupovat, hračky, ostatní potřebné věci, dokonce jsem objednala pamlsky za několik stovek, které mu určitě vystačí alespoň na půl roku. Strašně se těším, až tady to malé stvořeníčko bude ťapkat. Až s ním budu chodit na dlouhé procházky, až se s ním budu mazlit, až se mnou bude usínat v posteli, až ho budu učit různé povely. Mám pocit, že to těch 12 dní snad nepřežiju. Ještě skoro 2 týdny a já už mám pocit, jako by tu byl a mám nastudováno téměr všechno skrz na skrz. Takže až se ho konečně dočkám, určitě můžete čekat spoustu článků a fotek, které se budou týkat tohohle malého zlobidla jménem Cedric. A nakonec nějaké fotky, které mi zaslali majitelé e-mailem (jelikož mě samozřejmě nenapadlo vzít si s sebou foťák).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jeffyblack jeffyblack | 18. srpna 2015 v 11:38 | Reagovat

Těším se na články příhod s Cedricke, kterých bude určitě plno vzhledem k tomu, jak jsou bordelky hravý a aktivní. Pocity naprosto chápu, výběr kotěte jsem prožívala stejně, až by člověl nevěřil, že se do nich vážně dá zamilovat na první pohle :D :)

2 Ter Ter | E-mail | Web | 20. srpna 2015 v 7:21 | Reagovat

Pejsek je strašně roztomiloučký. :) Border kolie jsou super, mamčina známá jednu má a je to skvělý pes. Určitě dobré rozhodnutí, jednou bych taky znovu chtěla psa. Přikláním se k tady již zmíněnému huskymu, nebo nějakému pejskovi z útulku, kdo ví, to je ještě daleko. Těším se na další příspěvky společně s Cedrickem, jeho jméno mi prostě připomíná Harryho Pottera čtyřku. :))

3 Katherine Katherine | Web | 21. srpna 2015 v 10:46 | Reagovat

Je nádherný :)
Úplně jsem si vybavila ten den, kdy jsem se byla podívat na svého pejska, také jsem si říkala, že se nedočkám až pro něj pojedu, že je to strašlivá doba...
A teď ho mám už dva a půl roku a je to zlatíčko a asi tak před čtrnácti dny jsem si vzala jednoho z útulku bylo mi ho strašně líto...

4 Arielle Arielle | E-mail | Web | 21. srpna 2015 v 12:47 | Reagovat

[1]: Kotě bych taky hned brala, ale jsem ráda za to že vůbec můžu mít psa, konečně :D jo jo, borderky jsou super a hrozně inteligentní :) A aktivní - no, jsem ráda, že budu mít konečně jinou záminku pro to trávit čas venku, než chození do hospody a chlastání v parku :D

[2]: Možná bych se rozhodla pro huskyho, mít dům se zahradou. Co se týče jména, původně jsem ho našla ne v souvislosti s HP, ale pak mi došlo, že se tam vlastně byl Cedric taky, takže o to líp :D

[3]: To věřím, jsem neskutečně natěšená :) Později bych si taky určitě chtěla vzít z útulku, ale až budu bydlet v něčem větším, protože tady i toho jednoho psa bude plno :D Tak s ním přeju hodně štěstí, psi z útulku dokážou bejt neskutečně vděčný :)

5 Michaela ´s website Michaela ´s website | E-mail | Web | 25. srpna 2015 v 16:24 | Reagovat

Já chtěla už pomalu od mimina psa. Teď už bych si ho mohla dovolit, ale v Praze by se jenom trápil. Čekám proto na ten čas, až budeme mít s partnerem dostavěný baráček aby se pejsek měl konfortně, byl zdravý a nic mu nechybělo. Asi to bude stafordšírský teriér. Ale ten menší, protože bude muset být uvnitř. Milují totiž lidi a prostředek gauče :D. A jsem ráda, že jsi se dočkala, já se také nemohu dočkat, až bude ta pravá chvíle :)

6 Lerry Lerry | Web | 26. srpna 2015 v 16:15 | Reagovat

Je strašně roztomilý :´3 já mám dva, ale nejsem si jistá, jestli dohromady svou roztomilostí stačí tomu tvému :33

7 Daju  | dajulifestyle.blog.cz Daju | dajulifestyle.blog.cz | Web | 29. srpna 2015 v 14:13 | Reagovat

Páni, takový dlouhý článek jen o výběru psa :) Ještě, že se tak dobře četl :D Z ezačátku jsem teda vůbec neměla ponětí, co to to PP je, ale pak mi to naštěstí došlo a pochopila jsem souvislosti. Mě je takových pejsků, kteřá jsou z chovných množíren líto, ale co se dá dělat. Nejspíš nic :D Mimochodem - nikdy jsem nepochopila, proč záleží na tom, zda jsou z vrhu "C" a proč se na to písmeno musí vybrat jméno. Proč si nemůžeš vybrat úplně. Byla bych moc ráda, kdyby jsi mi na tohle odpověděla :) Mimochodem pejska ti moc přeji. Je nádherný a roztomilý :3

8 Arielle Arielle | E-mail | Web | 30. srpna 2015 v 22:08 | Reagovat

[5]: Tak ono pokud víš kam s ním jít, tak je to v pohodě. Já taky bydlím ve městě. Ale zas pokud máš všude okolo jen silnice a žádný parky, asi bude lepší počkat :) Já myslím, že pravá chvíle je kdykoliv, kdy si jí člověk udělá :)

[7]: To co můžem dělat proti množírnám je nekupovat psy bez PP. Buďto s PP nebo z útulků. Jenže vždycky se najdou lidi, co budou kupovat psi bez PP a tím podporovat množírny. Osobně mi tohle vydělávání na týrání zvířat přijde maximálně nehumánní a nechápu, že na to někdo vůbec má srdce a žaludek. Samozřejmě to není ve 100% případech, abych tu neukazovala na všechny. Ale tím, že se množí psi bez PP se přenášej různý nemoci a genetický vady, nemluvě o křížení plemen a následnýmu prodávání údajně čistokrevný rasy bez průkazu původu. Ale to jsem se zase moc rozepsala O:) ... Hele, asi ti nevysvětlím, proč se MUSÍ vybrat jméno podle vrhu. Vrh neznamená vrh jedný fenky ale obecně všechny z určitý chovný stanice. Jmen se může vybrat i víc, pokud se ti nelíbí, můžeš psovi samozřejmě říkat jinak, nikde to vadit nebude. Prostě to je pravidlo, nevím přesně z jakýho důvodu se musí vybírat podle písmene (čísla vrhu). Plus jak jsem psala, můžeš vybrat třeba i dvě jména (první začínající určeným písmenem a druhý tvý libovolný) nebo mu prostě říkat jinak. :)
A díky ^^ už nám docela vyrostl, brzy napíšu další článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama