Focení zadarmo

7. listopadu 2015 v 16:20 |  Novinky - zážitky
Po skoro třech tejdnech focení zadarmo se musím trochu svěřit. Jsem začínající fotograf a chtěla bych vypíchnout plusy a mínusy provozování tohohle koníčku, co se focení lidí týče. Když jsem si pořídila foťák, napsala jsem do jedný skupiny na fb, že nabízím focení zdarma, jelikož si chci udělat nějaký portfolio. Nečekala jsem, že se mi ozve moc lidí, ale ozvalo se jich asi 70. Z toho jsem jich objednala asi 40, s tím, že fotím zadarmo jenom do konce listopadu. S pár lidma to nakonec nevyšlo, nebo jsem to odřekla, jelikož dělat tohle každej den je vážně dost vyčerpávající. Ale abych se teda dostala k těm plusům a mínusům (zaměřuju se jenom na focení lidí venku)


PLUSY:

Poznáte nový lidi. Mezi těma lidma, co mi napsali, byla i jedna paní, se kterou si teď píšu, chodíme ven, do kina, atd. Plus jsem poznala jednu holku, kterou určitě "využiju" na další focení. A to jsem těch lidí dohromady až tolik nefotila. Zkrátka i přes "práci", a hlavně takovou kreativní, poznáte spoustu lidí. Ještě zmíním kluka, kterýho jsem díky tomu poznala a kterej ovlivnil pár událostí a celkově jsem díky němu opět poznala několik lidí, který taky z části utvářej můj život. No, co bych dělala, nemít ten foťák :)
Naučíte se nový věci. Co si budeme povídat, ale k tomu, abyste se učili fotit, vám nějaká příroda nestačí, potřebujete živý a pohyblivý objekty. Teď se ještě ke všemu docela brzy stmívá, takže se naučíte trochu i zacházet s přizpůsobením foťáku momentálnímu světlu.
Dostanete se ven. Osobně s tím mám trochu problém, mám takovej celkem blbej talent izolovat se od lidí, takže abych tomu předešla, potřebuju pořád někam chodit. A tohle je úplně ideální. I když se vám nechce, tak prostě jdete.
Lidi si vás všimnou. Jelikož fotíte zadarmo a máte to jako koníček, fotíte prakticky všechno, na co natrefíte. A fotograf se vždycky hodí, ať už na akce, jen tak, nebo na svatby. Postupně se vám to začne přelívat v práci, která vás ještě k tomu i baví.


MÍNUSY:

Lidi jsou nespolehlivý. Víte, když už fotím zadarmo, tak bych čekala, že si ty lidi sami pohlídaj, kdy je mám fotit a sami se ozvou, jelikož je to v jejich zájmu. Ne v mým - já si ráda udělám pauzu. Očekávám, že se mě zeptaj, kdy se mi to hodí a sami řeknou, kdy by to vyhovovalo jim. A ne tak, že já domáhám odpovědi a pak se dozvím, že mám bejt v tolik hodin tady a tady. Takovejhle přístup prostě ne-e. Až za to budu placená, proč ne. Ale nejsem.
Neváží si vaší práce. Další věc. Opět, když to dělám zadarmo, byla bych víc než ráda, kdyby lidi moje fotky šířili v původní kvalitě a především s mým podpisem. Vždycky jim to řeknu, vždycky jim pošlu originální fotky, upravený a zvlášť s podpisem a poprosím je, aby šířili ty s podpisem. Co myslíte? Jeden tu fotku ořízne tak, že tam ten podpis vůbec není vidět a druhej to postne v takový kvalitě, že to úplně sráží krásu tý fotky. Vážně, jeden by se z toho posral. Ty lidi si neuvědomí, že vy si kvůli nim uděláte čas, věnujete jim samotným třeba 3 hodiny denně a potom ještě další 2-3 hodiny strávíte úpravou fotek. Proč taky, zapózuju si, pak oříznu podpis a budu se chlubit novou profilovkou.
Musíte se přizpůsobovat počasí a denní době. Zvlášť teda teď, kdy se už ve 4 začíná stmívat. Takže v jednu sraz, nalíčit a šup šup. Stejně jako nemůžete nafotit slunečný fotky, když prší. A přece jenom přidávat sluneční paprsky ve photoshopu není moc fajn. Bohužel ateliér jako amatér nemám k dispozici, takže tohle musím řešit docela často.To je asi tak všechno, co mě v tuhle chvíli napadá. Určitě je toho mnohem víc, ale tohle jsou asi takový ty nejdůležitější body. V nejbližší době bych si asi chtěla pořídit externí blesk a možná fotit nějaký akce, to se uvidí, každopádně mě to focení hrozně baví a chtěla bych se mu věnovat i dál :)


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Fernweh Fernweh | Web | 7. listopadu 2015 v 19:11 | Reagovat

Focení nerozumím ale co opravdu nechápu jakto že fotíš chvilku a přes to máš opravdu krásné fotky.
Co mě zarazilo, tak jsem netušila že když někomu dáš tři hodiny svého času zadarmo a on se zachová tak jak popisuješ. Určitě je to taky zkušenost, ale pocit asi nic moc..

2 dadainka dadainka | E-mail | Web | 9. listopadu 2015 v 10:29 | Reagovat

Chce to vydržet a na konec se to vyplatí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama