Pojídání placenty a dnešní "mamynky"

2. února 2016 v 14:19 | Arielle |  Zaujalo mě
Už pár dní na mě blog volá a vyčítá mi, že na něj nepíšu nic jinýho než svý sebelítostivý kecy, který nikoho nezajímaj. Takže jsem ho oblíkla do novýho layoutu a od včerejška usilovně přemejšlím, o čem bych mohla napsat. Dneska se mi ale téma přímo naskytlo, a to když jsem na fb uviděla fotku jakýsi maminky, vedle který leží několikadenní novorozeně a na břiše má rozplesklou... placentu. Vždycky jsem se týhle věci snažila vyhejbat, protože jsem to viděla jako něco odpornýho, o čem se snad ani víc dozvědět nechci, každopádně zvědavost byla silnější a já se přesvědčila o tom, že moje tušení bylo správný.
Poslední dobou se totiž mezi maminkama objevuje novej trend, a to je jezení placenty. Jo, přesně tak. Pravděpodobně už jste o tom někde slyšeli, možná o tom i něco málo četli. V podstatě jde o to, že se placenta po porodu nevyhodí, ale zachová a matka jí téměř hned po porodu sní nebo vypije, jak je libo.
Od dob facebooku se přesvědčuju, že těhotenství z vás udělá vypatlanou "mamynku", která se jeho následkem zdeformuje natolik, že by jí sotva poznal vlastní manžel. Pořád si ale kladu otázku, jestli to tak opravdu je, nebo jestli je nejčastěji těhotná ta nejstupidnější část našeho obyvatelstva, která je schopná napsat, že "jde nakrmyt dědsko" a o den později prosit o rady na facebooku, když jí dítě zezelená a prakticky přestane vykazovat známky života. Upřímně, bejt dítě takových lidí, asi radši umřu dřív než stihnu vyrůst a žít v domnění, že IQ 90, co jsem pravděpodobně zdědila po rodičích, mě dostane až na měsíc.
Nejhorší ale je, když se spojí taková mamynka a alternativní medicína. Je mi celkem ukradený, jestli se hodláte zabít tím, že čtyřicítky řešíte homeopatikama a zábalama nohou, nebo si myslíte, že měsíční detox pouze o vodě vám přinese celkovou očistu, ale do prdele, buďte tak laskavý a nezahrnujte do toho děti, který sotva tuší o světě. O tom ale později.
Neříkám, že jsem proti všem alternativním praktikám, ale jezení placenty je, vážení, hnus největšího kalibru. Abych ale nemlela jenom svoje, řeknu vám, proč je to tak populární, i když do toho pravděpodobně zahrnu spoustu ironických poznámek, který si v tomhle případě jaksi nemůžu odpustit.
Placenta je v podstatě dočasnej orgán, kterej se vytváří během těhotenství a vychází z těla spolu s dítětem, který je k ní připoutaný pupeční šňůrou. Je zdrojem spousty živin (a tady se k tomu vlastně dostáváme) pro plod a po porodu i pro matku - to je vlastně důvod, proč jí často labužnicky sežerou. Obsahuje totiž spoustu vitamínů, bílkoviny, železo a další věci, který údajně pomáhaj zlepšit matky stav po porodu. Heleďte, já tomu i věřím. Opravdu věřím, že to tak je a že jim to může nějak pomoct. To ale prostě není důvod, proč jíst část svýho těla (teda, v podstatě část svýho dítěte).
Při představě jezení tohohle orgánu a obhajování těchhle praktit se mi vybaví povídka od Kinga - Trávníkář, která vypráví o chlapovi, co si přes agenturu objedná chlapa na posekání trávníku, přičemž ho později přistihne, jak nahej leze za sekačkou a žere tu trávu, co za sebou sekačka nechává. Prej to je efektivní. To ale ještě kurva neznamená, že to je normální. Nebo by se mi při tom posvátným aktu možná vybavil Kanibal, sedící spokojeně u stolu, pochutnávajíc si na jakýmsi orgánu ženy, kterou před chvílí s potěšením podřízl.
Prosím vás, mamynky! Můžete přestat argumentovat tím, že zvířata dělaj to samý? Za prvý, nejsme zvířata, co po sobě jedí hovna, protože jim moc chutnaj. Za druhý, zvířata svojí placentu nejí z důvodu, že by zázračně věděli, že jim prospěje, ale proto, že po sobě nechtěj zanechat stopu, aby je neucítil potencionální dravec.
Pro ty, co to neodradilo, mám ale dobrou zprávu - můžete si placentu nechat naservírovat na spoustu možnejch způsobů. Kromě kapslí a homeopatik tu jsou možnosti placentovýho koktejlu (cituju z jedný stránky, "Kousek čerstvé placenty velký asi jako 3 padesátikoruny z mateřské strany placenty (strana, kde je měkké masíčko)"). Ti kreativnější se nemusí bát ani lasagní, špaget, guláše nebo pizzy - místo klasickýho masa akorát nakrájíte placentu - yum! Dejte mi vědět, jak vám chutná, až se budete dusit pupeční šňůrou.
Dalším takovým trendem je například tzv. "lotosový porod".
Tak fajn. Lotosovej porod si zakládá na tom, že by se placenta neměla oddělovat (násilím) od dítěte. Mělo by se počkat, až odpadne sama, protože je, jak už jsem zmínila, zdrojem spousta živin a miminku pomáhá ve vývoji (údajně i po porodu).
Milí zlatí, už jste někdy viděli, že by někomu pomohl mrtvej orgán? Orgán, kterej začíná hnít? Schválně, já vám vyrvu střeva, nechám vám je tejden ležet na talíři a uvidíme, jak se vám to bude líbit, pokud do tý doby ovšem nechcípnete na nějakej zánět, což je víc než pravděpodobný. Řekněte mi, jak pro to dítě bude prospěšný to, že mu třeba i 10 dní budou do těla proudit bakterie z tý vaší odporný placenty, která se má, když už, nechat zmrazit, aby vydržela. Rozkládající se placenta je totiž to jediný, co vaše dítě potřebuje pro vývoj, nepočítám-li vaše brečení na facebooku, že vaše miminko má problém, místo abyste ho vzali k doktorovi.
Myslím, že to je asi tak všechno co jsem chtěla říct. V podstatě to šlo vyjádřit i pár slovama:
Lidi, nebuďte kreténi a uvědomte si, že hlavu nemáte jen na to, abyste mohli někomu říct, co se zrovna stalo v Ordinaci v růžový zahradě, případně na to, abyste se zabejvali tím, kolik piv si můžete dát, abyste do rána stihli vystřízlivět. Mozek totiž dokáže úžasný věci, věřte mi - mnohem úžasnější, než dokáže pojídání placenty.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jeffyblack jeffyblack | 2. února 2016 v 20:14 | Reagovat

Nějak mě přešla chuť k jídlu :X

2 Audrey Audrey | Web | 3. února 2016 v 12:22 | Reagovat

Mňamka, o tom lotosovom pôrode som doteraz nepočula a znie to dosť nechutne... a o pojedaní placenty, nezožral ju náhodou Tom Cruise? Či čo? :D Že je úžasná na pokožku alebo niečo, dáva sa aj do rôznych krémov.

3 Arielle Arielle | Web | 3. února 2016 v 12:24 | Reagovat

[1]: to už mi řeklo víc lidí :D :D

[2]: říká se to, ale myslím, že potvrzený to není :D

4 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 1. dubna 2016 v 23:20 | Reagovat

Navíc prej ani zdaleka všichni savci to nejí, takže zase padá další argument. Ale jo, je to hnusný. Asi jako jít na liposukci a pak si z toho udělat škvarky. Napadlo by to někoho? :D

5 Karol Dee Karol Dee | Web | 2. dubna 2016 v 17:56 | Reagovat

No, takhle to vypadá, když se v podobných tématech začne rýpat člověk s nulovými biologickými znalostmi.

Zaprvé nechápu, proč ti to leží v žaludku - snad každého věc, ne? Jestli to tobě přijde nechutné, prosím, ale nemá to nic společného s inteligencí jedince. Nebo snad vidíš nějakou souvislost?

Co se týče té poznámky o lákání dravců, je to dle mého mimo mísu. Při porodu se kolem zvířete (řekněme feny, s těmi mám zkušenosti největší) rozlije značné množství krve, plodové vody, často i mrtvá štěňata... už jsi někdy slyšela, že by mrtvá štěňata fena ŽRALA? Pokud by opravdu šlo o to nepřilákat dravce, asi by se jich snažila nějak zbavit, ne? A jestli tě taky napadlo zahrabání nebo cokoliv jiného, mohla by totéž udělat s placentou. Ale ona ji žere. Ano, protože věř nebo ne, ona skutečně obsahuje živiny. Porodem oslabená matka v nejbližších několika dnech neopustí svá štěňata a placenta je poslední jídlo, které pozře - a díky tomu, že je nabušená živinami, vystačí feně na nějakou dobu.

Tím neříkám, že hodlám placentu jíst, jasně, taky mi to přijde nechutné - ale asi stejně nechutné, jako jíst zvířecí vnitřnosti (játra a podobně) či svalovinu. Hlavně je to ale zbytečné, protože živiny není problém dodat ve stravě, tabletkách a podobně. To ale neznamená, že jíst ji je hloupost - pokud žena odmítá umělé náhražky, je pozření placenty celkem logickým krokem a nevidím důvod, proč by jí do toho měl někdo kafrat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama